Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
01-oglosupadlosckonsumencka.pl-upadlosc-konsumencka-WEW.jpg

Upadłość a kredyt – eksperci wyjaśniają najważniejsze kwestie prawne

  • Autor:Ogłoś Upadłość Konsumencką

Życie ponad stan, brak umiejętności właściwego zarządzania pieniędzmi, a niekiedy niespodziewane wydarzenia takie jak np. poważna choroba lub strata pracy mogą być głównymi powodami niewypłacalności. Jeśli taki stan utrzymuje się od co najmniej trzech miesięcy i nie widać szans na nagłą poprawę jednym z wyjść jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W jej ramach w zależności od sytuacji może dojść do ustalenia planu spłaty wierzycieli bądź całkowitego umorzenia długu. Czy takie rozwiązanie jest możliwe, kiedy posiadasz kredyt? Właśnie na to pytanie odpowiemy w naszym dzisiejszym wpisie! Poznaj wszystkie tajniki prawne i dowiedz się, jak wygląda kredyt po upadłości konsumenckiej! Serdecznie zapraszamy do czytania!

Upadłość konsumencka, czyli sposób na pozbycie się przytłaczających długów

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że liczba osób zadłużonych dramatycznie wzrasta. Dlaczego? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony można powiedzieć, że głównym powodem są wysokie ceny rynkowe, jednak patrząc z drugiej strony nieco bardziej psychologicznej – im więcej pieniędzy posiadamy, tym więcej mamy potrzeb. Prowadzi to do znacznego wzrostu konsumpcjonizmu. Obecnie spora część ludzi stale odczuwa chęć posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych wyróżniających się marką, luksusem itp. Efekt? Wydajemy więcej, niż zarabiamy! Konsekwencją takiego zachowania jest wpadnięcie w spiralę zadłużenia, z której wyjście nie należy do najłatwiejszych. Ostateczną deską ratunku jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, która może zakończyć się stworzeniem planu spłaty wierzycieli lub umorzeniem długów. Warto jednak wiedzieć, że całkowite zlikwidowanie zadłużenia możliwe jest tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach.

Upadłość konsumencka a kredyt – sprawdź co musisz wiedzieć przed postępowaniem

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej jest posiadanie kredytu. Wiele osób wychodzi z założenia, że postępowanie upadłościowe to najszybsza droga do zlikwidowania zobowiązania kredytowego. Czy, aby na pewno tak jest? W pierwszej kolejności sąd poddaje ocenie stopień niewypłacalności dłużnika. Jeśli po przeanalizowaniu sytuacji finansowej okaże się, że problemy związane z regulowaniem należności pieniężnych mają charakter chwilowy ogłoszenie upadłości, a tym samym umorzenie zobowiązań będzie niemożliwe. Jeśli jednak wszystko wskazuje na długotrwałą niewypłacalność, sąd może wydać decyzję o upadłości, co nie jest równoznaczne z natychmiastowym zlikwidowaniem zobowiązania kredytowego. Warto jednak wiedzieć, że ogłoszona upadłość konsumencka blokuje naliczanie odsetek do istniejących należności pieniężnych.

Tak jak już wspominaliśmy, to czy kredyt zostanie w całości umorzony, zależy od Twojej sytuacji finansowej. Jeśli posiadasz np. regularnie wpływający dochód, to zgodnie z prawnymi założeniami będzie on przeznaczany na spłatę kredytu w ramach wcześniej ustalonego planu spłaty wierzycieli. Czas trwania planu zależy od jednej ważnej kwestii, a mianowicie czy do niewypłacalności doszło umyślnie, czy nieumyślnie. Przy umyślnym i rażącym niedbalstwu plan rozpisywany jest aż na 7 lat. Z kolei, jeśli mamy do czynienia z nieumyślnym doprowadzeniem do niewypłacalności nie może być on rozpisany na więcej niż 36 miesięcy.

Dowiedz się jak wygląda upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Postępowanie upadłościowe wiąże się ze skrupulatnym przejrzeniem całego Twojego majątku. Sąd oraz syndyk oceniają jego wartość, w celu sprawiedliwego rozdzielenia pomiędzy wierzycieli dochodzących swoich należności. Jak wygląda sprawa, kiedy na posiadany majątek składało się tylko i wyłącznie mieszkanie? Zgodnie z przepisami musi zostać sprzedane, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na rzecz kredytu hipotecznego. Doskonale wiemy, że kwestia sprzedaży mieszkania może być przerażająca, w końcu wiąże się to z wynajmem lokalu zastępczego. Całą sytuację utrudnia fakt braku pieniędzy. Musisz jednak wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem nie możesz zostać bez dachu nad głową. W ramach uzyskanych ze sprzedaży mieszkania pieniędzy syndyk musi przekazać Ci wartość pozwalającą na wynajem innego mieszkania na okres mieszczący się w granicach od jednego roku do 2 lat.

ZDJECIE-02-1024x683.jpg

Jak rozwiązywana jest sprawa kredytu małżeńskiego? Poznaj garść informacji

Kredyt po upadłości konsumenckiej jest problematyczny z jeszcze jednego powodu. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy dotyczy on małżeństwa. Musimy zaznaczyć, że w wyniku wszczętego postępowania upadłościowego cały wspólny majątek wliczany jest do tzw. masy upadłościowej. Pojawia się zatem pytanie, czy jeden z małżonków ma możliwość zabezpieczenia rzeczy przed długami partnera? Jednym ze sposobów jest podpisanie intercyzy. Co więcej, małżonek, który w wyniku zadłużenia męża lub żony poniósł straty, ma możliwość dochodzenia swojej części majątku. Po złożeniu odpowiedniego wniosku sąd wpisuje małżonka na listę wierzycieli i uwzględnia go w ustalonym planie spłaty.

Wspominając o intercyzie, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej ważnej informacji, a mianowicie art. 126 ujętym w prawie upadłościowym. Zgodnie z przyjętymi założeniami intercyza, czyli tzw. ustalenie rozdzielności majątkowej musi zostać podpisane dwa lata przed staraniem się o upadłość konsumencką!

Upadłość konsumencka, jako ucieczka od długów? Niekoniecznie! Zobacz dlaczego

Proces, jakim jest upadłość konsumencka, ma za zadanie doprowadzić do zadowolenia wierzycieli poprze uregulowanie ich zaległych należności. Tak jak wspominaliśmy, całkowite umorzenie jest możliwe tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach. Mowa tutaj o zdarzeniach losowych takich jak: poważna choroba uniemożliwiająca wykonywanie pracy zarobkowej, utrata pracy, śmierć osoby dostarczającej dochód itp. Co więcej, dla sądu, a tym samym jego decyzji bardzo ważne jest, w jaki sposób doszło do powstania niewypłacalności finansowej. Musimy zaznaczyć, że na całkowite umorzenie długów mają szansę tylko i wyłącznie osoby, u których niewypłacalność powstała nieumyślnie.

Jakie korzyści przynosi ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Przedstawiamy najważniejsze

Powszechnie uważa się, że upadłość konsumencka to ostatnia deska ratunku i przed skorzystaniem z niej warto spróbować innych sposób na pozbycie się zadłużenia. Jeśli jednak jej ogłoszenie jest nieuniknione czas, abyś poznał jej wszystkie korzyści. Największą zaletą jest brak rosnących odsetek, a także brak ciągłych powiadomień wysyłanych przez wierzycieli dochodzących swoich należności. Co więcej, wstrzymane zostają prowadzone do tej pory postępowania komornicze. Na duże uznanie zasługuje fakt, że w ramach sprzedaży mieszkania nie zostajesz bez środków na wynajem innego lokum. Ostatnią kwestią, o której już pisaliśmy, jest możliwość umorzenia długów. Pamiętaj jednak, że w polskim prawie uwzględnione zostały płatności, które pod żadnym pozorem nie mogą zostać zlikwidowane. Wymienia się tutaj głównie: alimenty, odszkodowanie wypłacane innej osobie, kary grzywny oraz zobowiązania, których spłata była unikana umyślnie.

Zanim zdecydujesz się na upadłość konsumencką skorzystaj z pomocy prawnej

Prawo upadłościowe oraz postępowanie prowadzone w jego ramach nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z szeregiem zawiłych przepisów oraz kruczków prawnych, których znajomość oraz zrozumienie jest kluczowe dla wynegocjowania jak najkorzystniejszych warunków. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje nasza Kancelaria Adwokacka Ptak & Wspólnicy. Wskażemy Ci, jak wygląda kredyt po upadłości konsumenckiej, ale nie tylko! Głównym zadaniem naszych wysoce wykwalifikowanych adwokatów wyróżniających się dokładną znajomością polskich przepisów oraz wprowadzanych nowelizacji jest rzetelna ocena Twojej sytuacji finansowej. Na podstawie zebranych informacji wskażą, jakie masz przed sobą dodatkowe możliwości na uporanie się z zadłużeniem. Jeśli upadłość konsumencka okaże się jedynym rozwiązaniem, możesz liczyć na nasze pełne wsparcie. Przygotujemy Cię do postępowania, a także zajmiemy się wszelkimi formalnościami. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko zostanie spełnione zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi, a Ty zniwelujesz ryzyko najmniejszych nieprawidłowości. Dla naszej Kancelarii godne reprezentowanie Twojego stanowiska przed sądem jest dla nas priorytetem! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, opiszesz swój problem, a resztą zajmą się profesjonaliści. Najlepszym dowodem naszego wieloletniego doświadczenia podpartego specjalistyczną wiedzą jest szereg spraw zakończonych z sukcesem. I Ty możesz dołączyć do grona osób, które rozpoczęły życie z czystą kartą bez długów spędzających sen z powiek! Nie zwlekaj i nie pozwól, aby odsetki dalej rosły. Nadszedł najwyższy czas na odzyskanie płynności finansowej i odbicie się od dna! To właśnie my Ci w tym pomożemy! Dla wszystkich zainteresowanych Klientów świadczymy bezpłatną poradę prawną! Serdecznie zapraszamy już teraz!

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA A KREDYT – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

#1. Czy kiedy zostanie ogłoszona upadłość konsumencka mogę zaciągać kolejne kredyty?

Po zakończeniu postępowania jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że banki oraz inne organizacje udzielające pożyczek przed podjęciem decyzji prześwietlają Twoją sytuację finansową, a także historię kredyty. Informacji o upadłości konsumenckiej nie zawsze może wpłynąć pozytywnie na wydaną decyzję o kolejnym zobowiązaniu kredytowym.

#2. Ile trwa postępowanie o upadłość konsumencką?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Tak jak wspominaliśmy, upadłość konsumencka to dosyć zawiłe postępowanie wymagające przeanalizowania wielu czynników. Czas trwania ma charakter indywidualny. W dużej mierze zależy m.in. od liczby wierzycieli dochodzących swoich należności, a także sytuacji dłużnika.

#3. Czy chcąc ogłosić upadłość konsumencką tracę swój majątek?

Tak, ponieważ wchodzi on w skład masy upadłościowej. Dopiero wtedy wyliczana jest wartość majątku, a następnie dochodzi do jej rozdzielenia pomiędzy wszystkich wierzycieli. Pamiętaj, że głównym celem upadłości konsumenckiej nie jest umorzenie długów, a ustalenie planu spłaty!

Kategoria: Aktualności