Ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej, w określonych sytuacjach pozwala bezpowrotnie uwolnić się od zaciągniętych długów. Jednak taki stan rzeczy niesie ze sobą również szereg innych konsekwencji, o których należy pamiętać, rozważając to rozwiązanie. Co warto wiedzieć o życiu po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym wpisie.
Spis treści:
W momencie ogłoszenia upadłości, dłużnik traci zdolność do swobodnego rozporządzania własnym majątkiem. Od tej chwili posiadane dobra stają się tzw. masą upadłości, którą zarządza syndyk, wyznaczony przez sąd. Dotyczy to także dochodów, które w części niezajętej przez komornika, zostają wliczone do masy upadłości. Utrata prawa do majątku niesie ze sobą takie konsekwencje, jak np. niemożność sprzedania mieszkania czy samochodu. Syndyk przystępuje do sporządzenia inwentaryzacji majątku upadłego, a następnie do sprzedaży wartościowych przedmiotów. Likwidacja majątku oraz wykonanie ustalonego planu spłaty wierzycieli to kolejne etapy procesu oddłużania. Kiedy te zostaną zrealizowane, wszelkie niespłacone zobowiązania ulegną umorzeniu. Dla upadłego konsumenta oznacza to również koniec z uciążliwymi telefonami czy e-mailami od firm windykacyjnych, reprezentujących wierzycieli. Warto wspomnieć o tym, że wszelkie zobowiązania typu kredyt, stają się natychmiastowo płatne.
Jeśli zaś chodzi o koszty zakupu środków niezbędnych do funkcjonowania (żywność, artykuły higieniczne itp.), konsument pokrywa je z funduszy, które nie zostały zajęte przez syndyka. Nie należy martwić się również o dach nad głową – nawet, jeśli syndyk podejmie decyzję o sprzedaży posiadanej nieruchomości, z uzyskanej kwoty wydzieli on taką, która pokryje koszt najęcia mieszkania na czas od 12 do nawet 24 miesięcy.
Gdy niespłacone zobowiązania upadłego konsumenta zostają umorzone, jego osoba jest wykreślana z rejestru dłużników. Położenie bankruta ulega wówczas znacznemu polepszeniu. Co za tym idzie, dłużnik może wreszcie odetchnąć z ulgą: od teraz jego warunki życiowe będą tylko lepsze. Upadłość konsumencka w zdecydowanej większości przypadków daje dłużnikom szansę na nowe życie. Uwolnienie się od wszelkich zobowiązań pieniężnych to ogromna szansa dla osób, które nie są w stanie spłacić zaciągniętych należności. Z pomocą specjalistów z Kancelarii R. Ptak i Wspólnicy, ogłoszenie upadłości konsumenckiej przebiegnie sprawnie. Jesteśmy zdeterminowani w działaniu, a postępowania upadłościowe prowadzimy kompleksowo, z myślą o potrzebach Klienta. Zapraszamy do kontaktu – umów spotkanie, podczas którego skonsultujesz się z prawnikiem i porozmawiasz o tym, czy ogłoszenie bankructwa to słuszny krok w Twojej sytuacji.