Warning: Creating default object from empty value in /home/users/aif/public_html/oglosupadlosckonsumencka.pl/wp-content/plugins/templatation-framework/inc/redux/redux-framework/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Kto to jest syndyk oraz jakie ma obowiązki? Poznaj najważniejsze informacje! - Ogłoś Upadłość Konsumencką
Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
Kto to jest syndyk oraz jakie ma obowiązki? Poznaj najważniejsze informacje!

Kto to jest syndyk oraz jakie ma obowiązki? Poznaj najważniejsze informacje!

  • Autor:Ogłoś Upadłość Konsumencką

Śmiało możemy zaryzykować stwierdzeniem, że w postępowaniach upadłościowych syndyk będzie niezwykle istotnym podmiotem. W specjalnie przygotowanym tutaj artykule wyjaśniamy jego rolę i sposób współpracy z tego typu organem. Przeczytaj najważniejsze informacje podane w niezwykle zrozumiały dla każdego sposób. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy to Twoi zaufani eksperci, rozkładający na czynniki pierwsze często mocno skomplikowane i zawiłe postępowania z upadłością konsumencką w tle. Z nami uwalnianie się od długów będzie łatwiejsze!

Syndyk, czyli osoba sprawująca kontrolę nad oddłużaniem podmiotów

W toczących się postępowaniach o upadłość konsumencką czy upadłość przedsiębiorstwa bardzo często odmienia się przez wszystkie przypadki postacie dłużników oraz wierzycieli. Rola tego typu podmiotów w każdej sprawie o takim charakterze jest kluczowa. Bez tego pierwszego nie byłoby bowiem zobowiązań finansowych, a bez drugiego nie byłoby konieczności szukania skutecznych sposobów na uwolnienie się od długów. Niezwykle istotny w obu wcześniej wymienionych tutaj postępowaniach będzie również syndyk masy upadłościowej. To organ każdorazowo powoływany przez sąd, którego zadaniem będzie przejęcie zarządu nad masą upadłościową oraz podejmowanie konkretnych działań mających na celu jednoczesne oddłużanie upadłego i spłatę wierzycieli. Jak więc łatwo się domyślić, syndyk okazuje się być postacią niezbędną do pozytywnego zakończenia sprawy, gdzie upadłość konsumencka lub przedsiębiorcza gra pierwsze skrzypce. Przedstawione tutaj obowiązki syndyków często mylone są z pracą, jaką wykonują komornicy sądowi. Warto mieć na uwadze fakt, że komornik stanowi podmiot wykonawczy wyroku, natomiast sam syndyk jedynie nadzoruje cały proces uwolnienia od długów. Zaczyna się on od ogłoszenia upadłości, a kończy na ostatecznej likwidacji majątku osoby borykającej się z problemami finansowymi. Za priorytetowy cel syndyka uznaje się możliwie najsprawniejsze doprowadzenie do finału każdego postępowania.

Przedstawiamy szczegółowy zakres obowiązków syndyków

Jeżeli chcemy poznać wyczerpującą odpowiedź na pytanie kto to jest syndyk, musimy już nieco dokładniej przyjrzeć się jego pracy oraz wyzwaniom, które regularnie pojawiają się tym zawodzie. Powiedzenie, że syndyk jest organem powoływanym przez sąd w celu nadzoru nad postępowaniem upadłościowym, będzie zwyczajnie zbyt ogólne. Przede wszystkim każdy syndyk musi działać w zgodzie z przepisami prawa upadłościowego. Powoływany na tę funkcję podmiot powinien objąć majątek upadłego, odpowiednio nim zarządzać, zabezpieczyć przed ewentualnym zniszczeniem lub kradzieżą oraz przeprowadzić jego efektywną likwidację. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że syndyk stanowi rolę pośrednika pomiędzy dłużnikiem, sądem oraz wierzycielami. Bez udziału takich osób skuteczne uwalnianie się od zaległych zobowiązań finansowych nie byłoby możliwe.

Syndyk – zakres obowiązków w pigułce:

  • odebranie od upadłego majątku oraz dokumentacji potwierdzającej majątek

  • przejęcie konrtoli nad gotówką, rachunkiem bankowym bądź nieruchomościami

  • zabezpieczenie majątku przed zniszczeniem lub przed kradzieżą

  • dokonanie szczegółowej wyceny przejętego majątku upadłego

  • rejestracja wszystkich wierzytelności oraz sporządzenie jej listy

  • likwidacja majątku oraz zaspokojenie wierzycieli

Kto może zostać syndykiem w sprawach o upadłość konsumencką?

Powołanie do życia funkcji syndyka w postępowaniu upadłościowym rządzi się jasno opisanymi prawami. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, syndykiem może zostać tylko osoba posiadająca licencję doradzcy restrukturyzacyjnego. Co warte odnotowania i podkreślenia, taką funkcję pełnią nie tylko podmioty fizyczne, ale także i spółki handlowe. Istnieje jednak bardzo ważny warunek: wspólnicy albo chociażby członkowie zarządu powinni posiadać wymienioną tu wcześniej licencję potwierdzającą kwalifikację doradzcy restrukturyzacyjnego. Syndyk nie może mieć absolutnie żadnego powiązania rodzinnego z wierzycielem bądź dłużnikiem. Nie powinny tutaj również zachodzić koneksje na zasadzie bycia dłużnikiem osoby upadłej bądź osobą, która stara się odzyskać swoje pieniądze od niewypłacalnego podmiotu.

Syndyk a zarobki. Od czego zależy wynagrodzenie osób pełniących taką funkcję?

Jeżeli uważnie czytasz nasz artykuł, to wiesz już kto to jest syndyk. Wiesz również jakie będą jego obowiązki oraz kto może pełnić taką funkcję w ramach toczącego się postępowania. Teraz powiemy Ci nieco więcej o zarobkach syndyków w Polsce. Za sprawowanie tego typu roli nalezy się bowiem wynagordzenie. Dane archiwalne informują o minimalnej płacy za przeprowadzenie postępowania upadłościowego w kwocie ponad 9000 zł. Maksymalne zaś wynosi już ponad milion. Rozpiętość gigantyczna – to nie ulega nawet wątpliwości. Ale czym dokładnie została spowodowana? Suma wynagrodzenia uzyskanego z tego typu pracy uzależniona będzie od kilku kluczowych aspektów, a najważniejszym okazuje się być rozróżnienie upadłości niewielkich przedsiębiorców z tymi, którzy posiadają tysiące wierzycieli oraz ogromne zasoby majątkowe. Jak prosto się domyślić, syndyk pracujący nad sprawą dużej firmy zarobi zdecydowanie więcej od syndyka, który wykonuje nadzór nad procesem upadłościowym jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy zarobkach należy również wspomnieć o czasie finalnizacji tego typu spraw. Niektóre potrafią się ciągnąć latami. Wiele osiągnęło swoją pełnoletność na długo przed zakończeniem procesu postępowania. O tych rekordowych, sięgających początku 2000 roku nawet nie wspominamy!

Kto to jest syndyk – podsumowanie

Syndyk jest nieodzownym podmiotem działającym w ramach każdego postępowania związanego z upadłością konsumencką. Rola syndyka sprowadza się do zebrania, zabezpieczenia oraz wycenienia majątku upadłego wraz z jego likwidacją oraz zaspokojeniem wierzycieli. Co warte podkreślenia, syndyk nie jest stroną postępowania upadłościowego, ale działa w imieniu sądu na rzecz szybkiego oraz prawidłowego wyrównania roszczeń osób ubiegających się o odzyskanie pieniędzy.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

#1 Kiedy syndyk może zostać wyznaczony przez sąd w ramach postępowania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju, syndyk jest wyznaczany we wszystkich postępowaniach upadłościowych. Nie ma tutaj znaczenia, czy podmiotem upadłym jest duża spółka, jednoosobowa działalność gospodarcza czy osoba fizyczna w postaci konsumenta. Co tutaj ważne, upadły nie może podejmować żadnych prawnie istotnych działań bez wiedzy, zezwolenia oraz też czynnego zaangażowania syndyka.

#2 Jakie dokładnie warunki należy spełnić, aby zostać syndykiem?

Każda osoba ubiegająca się o taką funkcję powinna posiadać licencję doradcy restrukturyzacyjnego oraz musi mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Syndyk to osoba pełnoletnia, która nie jest ubezwłasnowolniona. Dodatkowo, aby przystąpić do państwowego egzaminu licencji doradcy restrukturyzacyjnego, przyszły syndyk powinien: być obywatelem Polski lub innego kraju wchodzącego w skład Unii Europejskiej, posiadać wykształcenie wyższe, posiadać zaświadczenia o niekaralności oraz byciu osobą o nieposzlakowanej opinii czy posiadać doświadczenie w sprawnym zarządzaniu majątkiem upadłego przedsiębiorstwa.

#3 Czym jest masa upadłości, którą zarządza syndyk?

Masa upadłości to inaczej cały majątek oraz aktywa upadłego, które wykorzystywane są w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Obejmuje ona chociażby: nieruchomości, ruchomości, pojazdy, sprzęt elektroniczny i specjalistyczny, udziały w spółkach i prawa własności intelektualnej.

Kategoria: Aktualności