Brak możliwości wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych na niektórych dłużników wpływa paraliżująco. Tymczasem nie jest to sytuacja bez wyjścia, o ile podejmie się odpowiednie działania. Rozwiązaniem prawnym dla osób fizycznych jest upadłość konsumencka. Decyzję o jej ogłoszeniu podejmie sąd, na podstawie kilku przesłanek.
Spis treści:
Które czynniki są kluczowe dla końcowego rozstrzygnięcia w całym postępowaniu? Podstawowym warunkiem do rozpatrzenia stosownego wniosku jest brak zdolności do spłacania zobowiązań przez konsumenta. Jako niewypłacalność przyjmuje się trwały stan, w którym dłużnik nie uiszcza należnych kwot przez minimum 3 miesiące. Kolejnymi istotnymi przesłankami są brak celowości zadłużania się (wystąpienie obiektywnych czynników zmuszających do podjęcia takich kroków) oraz podjęcie starań zapobiegawczych. Ogłoszona upadłość konsumencka oznacza konieczność ustalenia wszystkich wierzytelności i spieniężenia majątku do ich spłaty. W trakcie procedury warto spróbować zawrzeć układ z wierzycielami, aby przyjąć rozsądny plan uregulowania zobowiązań. Porozumienie musi zostać zatwierdzone przez sąd.
Sądowe postanowienie o upadłości konsumenckiej jeszcze o niczym nie przesądza. Dłużnik musi sumiennie wywiązywać się z planu spłaty wierzycieli. Tylko szczególne względy słuszności i przesłanki humanitarne mogą zdecydować o warunkowym umorzeniu zobowiązań pozostałych po sprzedaży masy upadłościowej. Jeżeli dłużnik swoimi działaniami wydatnie przyczyniał się do pogorszenia swojej sytuacji finansowej lub ogłaszał już upadłość konsumencką w ciągu ostatnich 10 lat, postępowanie zakończy się dla takiej osoby negatywnie. Nasza kancelaria prowadziła już wiele podobnych spraw. Zapewniamy kompleksową obsługę prawną. Dłużników zainteresowanych upadłością konsumencką zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego – odpowiemy niezwłocznie po dokładnym przyjrzeniu się Twojej sprawie.