Możliwość ogłoszenia bankructwa na wypadek trudnej sytuacji finansowej to prawo, z którego chciałoby skorzystać wiele osób. Jednak nie wszyscy spełniają wymagane warunki, a wiele błędów dotyczy niedopełnienia kwestii formalnych. Mimo że formularz wniosku do upadłości konsumenckiej jest powszechnie dostępny, jego prawidłowe wypełnienie może przysparzać nieobeznanym z tematem pewnych problemów.
Spis treści:
Chyba nie trzeba przypominać, że wszelkie dane należy podać w sposób rzetelny i zgodny ze stanem faktycznym. W przeciwnym wypadku czekają poważne konsekwencje, a trudna sytuacja stanie się jeszcze bardziej skomplikowana. Wnioskować o upadłość konsumencką osoby fizycznej można tylko osobiście, tzn. sam dłużnik w swoim imieniu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to wierzyciel domaga się przeprowadzenia procedury upadłościowej na majątku osoby, która w ciągu ostatniego roku prowadziła działalność gospodarczą – również nie zgłoszoną do właściwego rejestru. Ważna informacja: wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Standardowa opłata sądowa wynosi 30 złotych, chyba że majątek potencjalnego bankruta nie pozwala na pokrycie kosztów, wtedy tymczasowo pokrywa je Skarb Państwa.
Każdy, kto stara się o oddłużenie, musi zachować pełną przejrzystość. Należy zawrzeć pełen spis majątku, wraz z szacunkową wyceną oraz wskazaniem miejsc, w których znajdują się ruchomości oraz nieruchomości. Istotne są również dane o ustanowieniu wszelkiego rodzaju zabezpieczeń: hipoteki i zastawy. Rzecz jasna aby upadłość konsumencka mogła dojść do skutku, należy zawrzeć pełną listę wierzycieli: ich adresy, wysokość długu oraz termin spłaty. We wniosku trzeba również wskazać wszelkie czynności prawne dot. nieruchomości, udziałów, akcji, a także ruchomości i innych praw o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych. Klienci Kancelarii Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy mogą liczyć na fachową pomoc prawników w wypełnieniu i złożeniu wniosku o upadłość konsumencką.